Trening Dawnych Europejskich Sztuk Walki

30 stycznia 2015

Obecnie, uprawiając Dawne Europejskie sztuki Walki prowadzący często zapominają o wielu istotnych fundamentalnych aspektach treningu.

DESW, które zawsze będzie pewnego rodzaju próba rekonstrukcji systemów lub ogółu systemów walki stosowanych w danym regionie lub przez pewną grupę ludzi przy pomocy specyficznego typu broni. Jednak trening z bronią to jest naprawdę nie wszystko. Dawniej ludzie często przygotowywani byli na wielu płaszczyznach, ruch fizyczny był im często nieodzowny, a co więcej techniki treningu, które oni stosowali, nie były jedynie oparte na użyciu bądź też treningu bronią.

Podstawą każdej sztuki walki jest ciało, a co za tym idzie umiejętne rozumienie tego jak ono działa. Człowiek, który trenuje jedynie broń kończy często w ślepym zaułku bardzo wyspecjalizowanego rozwoju. Jednocześnie, pamiętając, ze uprawiamy rekonstrukcję dawnych technik walki, musimy rozumieć, że przygotowanie techniczne ówczesnych szermierzy miało wiele płaszczyzn, a co więcej też miało inną intensywność.

Dzisiaj, w czasach gdy pracujemy dużo dłużej niż nasi przodkowie, często siedząc lub uprawiając bardzo niewielki zakres ruchowy nie jesteśmy w stanie odpowiednio przygotować się do treningu bez odpowiedniej palety ćwiczeń. Dzięki dorobkowi prawie 150 lat ćwiczeń sportowych, badań biomechaniki, dysponujemy ogromnym asortymentem ćwiczeń, które doskonale przygotowują ciało, zarówno w zakresie siły, koordynacji, kondycji, wydolności.

Jednak to i tak nie wszystko, ponieważ często aby zrekonstruować taka a nie inną technikę ruchu, musimy też umiejętnie wypromować odpowiedniego rodzaju mechanikę i kinestetykę. Dzieje się to tylko pod warunkiem odpowiedniego sposobu wykonywania wspomnianych w poprzednim akapicie ćwiczeń, tak by za każdym razem nasze działanie było spójne kinestetycznie z ruchem, który efektywnie chcemy otrzymać, bądź zaprogramować.

Chcesz dowiedzieć się więcej?

Zapraszamy na zajęcia!

Nasi partnerzy