Drugie warsztaty szabli w CDSW edycji 2018/2019
28 października 2018
Czołem szermierze!
Tym razem spotykamy się już co miesiąc! Nie znaczy to, że nie będziemy chętni spotkać nowych uczestników! Nasze warsztaty będą jak zawsze podzielone na część powtórkową oraz wprowadzającą zupełnie nowe rzeczy w nasze arkana!
PROFIL ZAJĘĆ
Nasz główny profil czyli nauka w trybie "gildiowym" czyli naszych "gier" nie ulegnie zmianie!
Gra to włoski termin określający układy działań, która to mechanika ma dwie wartości - po pierwsze jest to podstawowa metoda pedagogiczna dla gildii i szkół szermierczych okresu średniowiecza i renesansu. (Naturalnie później wykorzystywana równie chętnie!) Po drugie system ten także łączy się odmiennym charakterystycznym dal szabli polskiej rozwiązaniem taktycznym, gdzie zamiast jednego wyspecjalizowanego cięcia, wykorzystuje układ, który umożliwia wypracowanie otwarcia i trafienie przeciwnika (bądź seria trafień)
Regularne zajęcia składać się będą z dwóch etapów - etap utrwalania podstaw oraz etap zaawansowany.
Etap utrwalania składać się będzie z powtórką podstaw oraz krótką analizą poprzednich zajęć. Ten etap jest najlepszym momentem dla osób początkujących w celu wprowadzenia w sztukę walki szablą. Jednocześnie umożliwia on zrozumienie podstaw potrzebnych do przejścia na drugi etap.
Etap zaawansowany natomiast jest zróżnicowany - tutaj podzielimy się na grupy zależnie od poziomu zrozumienia tematu i rozwijać będziemy odpowiednie rzeczy na poziomach adekwatnych dla uczestników. Oznacza, to że mimo, że ćwiczyć będziemy potencjalnie to samo, wprowadzana będzie odmienna ilość dodatkowych informacji - jak rozwiązania taktyczne, szczegóły biomechaniczne każdego ruchu czy bardziej skomplikowane aspekty analizowanego materiału.
W tym spotkaniu przerobimy przede wszystkim nowe sekwencje, ale też nauczymy się rozumieć jak je samemu układać raz wpleciemy kilka naszych najbardziej rozpoznawalnych rodzimych działań do naszego arsenału!
Zajęcia główne przewidziane są dla osób, które miały już styczność z naszymi seminariami bądź szermierką czy sztukami walki. Jednocześnie pierwsza część zajęć poświęcona będzie dla osób zupełnie nowych, co ułatwi zrozumienie drugiej części seminarium.
Postaramy się poszerzyć świadomość wykorzystania tej skomplikowanej broni i rozwinąć związane z nią umiejętności w jak najszerszym zakresie.
SZABLA POLSKA I TZW. SYSTEM DOJRZAŁY
(tekst taki sam jak w poprzednim seminarium)
Szabla jest bronią, która wyewoluowała dosyć wcześnie( VI wiek), jednak rozwinęła się późno, bo na przestrzeni XV wieku. Od XVI wieku następuje czas jej popularyzacji w Europie wschodniej i centralnej. Mimo to, dopiero szereg polskich i węgierskich zwycięstw nad wojskami tureckimi przyniósł jej popularność w nowoczesnym wojsku zachodnioeuropejskim, by w XIX wieku zdominować broń sieczną Europy.. W tym krótkim okresie stała się ona dominującą i prawdopodobnie najbardziej zdywersyfikowaną bronią na świecie. Uczona w wielu różnych odmianach i szkołach na świecie.
Szabla polska to system o tyle niezwykle, że trzymający się korzeniami stylów średniowiecznych. Podczas , gdy na przestrzeni renesansu system szermierki ulegał specjalizacji, polska technika trzymała się rdzennych zasad systemów włoskich oraz niemieckich. Dzięki temu broń ta nie utraciła swojego bojowego charakteru, a styczność ze wschodnim modelem szermierczym , poprzez walki z Turkami, czy Tatarami stworzył system unikalny.
O jego wartości świadczy to, że technika polska wraz z bronią odcisnęła bardzo wyraźne piętno na austriackim modelu szermierki XVIII wiecznej, wprowadzając weń nie tylko nasza rodzimą konstrukcję broni ale także i specyficzny nam młyniec.
System dojrzały, jest powiązany z okresem, kiedy dzięki szeregowi wpływów technik niemieckiej szkoły mieczy, włoskiego rapiera oraz tureckiej, kaukaskiej i węgierskiej szabli. Wykrystalizował się spójny mechanicznie system, który wykształcił swoje specyficzne operacje, jak nasz specyficzny młyniec, czy konkretna mechanika cięć oraz charakterystyczna praca fałszywym ostrzem.
PLAN
Warsztat trwać będzie 6 godzin, plus 30minutowa przerwa i kilka krótkich kilkuminutowych przerw.
Składać się będzie z dwóch części - pierwszej podstawowej i drugiej zaawansowanej.
Dokładny Plan wyślemy wkrótce.
SPRZĘT
Na cześć podstawową nie potrzebny będzie żaden sprzęt. Mimo to, prosimy o przyniesienie dwóch rzeczy - rękawiczek w celu zapobiegnięcia otarciom oraz nakryć głowy pod maski szermiercze - ze względów higienicznych oraz z tego, ze stanowią one dodatkowe wytłumienie.
Na cześć zaawansowaną, prosimy o przyniesienie maski szermierczej oraz suspensorium.
Każdy uczestnik ma możliwość przyniesienia swojego sprzętu na zajęcia, jednak nie mamy żadnych wymagań, ponieważ dla każdego zarejestrowanego uczestnika zapewniamy specjalny sprzęt treningowy, począwszy od specjalnych palcatów, po syntetyczne symulatory szabel różnego typu z maskami.
MIEJSCE
CDSW czyli Centrum Dawnych Sztuk Walki, ul Kolejowa 8c w Warszawie!
http://cdsw.pl/
DOJAZD
Zachęcamy do obejrzenia mapy gogle, po wpisaniu „Centrum Dawnych Sztuk Walk” znajdziemy PIN wskazujący dokładną lokalizację:
google maps
Dojazd Taksówką:
Kolejowa 8 c, jeżeli nawigacja taksówkarza nie będzie potrafiła znaleźć numeru to warto powiedzieć że to obok klubu odessa w drugim rzędzie magazynów
Dojazd samochodem:
Wzdłuż rampy pod CDSW jest należący do klubu parking więc nie ma obaw o zostawienie samochodu
Dojazd komunikacją miejską:
Z dworca Centralnego
Autobus 127 do placu Zawiszy(ten plac gdzie znajduje się hotel Sobieski) i spacer obok muzeum kolejnictwa ulicą towarową aż do kolejowej
Ewentualnie
Tramwaj 10 do przystanku Karolkowa 01 i spacer ulicą karolkową i przyokopową aż do kolejowej.
Z dworca Zachodniego
REJESTRACJA
prosimy o rejestrację pod poniższym linkiem:
Ogólny koszt seminarium to 140 PLN od uczestnika. Dla grup przewidujemy atrakcyjne zniżki.
160 PLN dla kazego nowego uczestnika.
W celu rejestracji należy przesłać bezzwrotną zaliczkę 40 PLN na konto przesłane w mailu zwrotnym po ukończeniu rejestracji!
Ilość miejsc ograniczona!
Zdjęcia z poprzednich edycji:
LINK