23 lutego 2020


Nowy Uczestnik
120,00 zł
Uczestnik kontynuujący ze sprzętem
140,00 zł
Uczestnik kontynuujący
160,00 zł
Tylko pierwszy blok
120,00 zł

Drugie warsztaty w 2020 roku już niedługo! Rozwijamy dalej temat tempa, linii centralnej oraz wykorzystania i rozumienia zjawiska słabego isilnego przeciwnika w walce.



ZAJĘCIA

Taktyka walki szablą, stanowiąca przede wszystkim broń kawalerii, musi być oparta na dobrym i pewnym cięciu. Nie ma nic ważniejszego w jej użyciu niż umiejętność dobrego poprowadzenia ostrza w odpowiedniej linii i płaszczyźnie oraz co najważniejsze w odpowiednim czasie.
Refleks i szybkość,zdawałoby się najważniejsze w tym aspekcie, ulegają (dzięki wielu rozwiązaniom konstrukcyjnym) technice i opanowaniu samej broni.

Dlatego zadaniem pierwszego bloku jest wprowadzenie i utrwalenie najbardziej podstawowych cięć. Trzy układy cięć występujące zarówno w polskiej jak i węgierskiej tradycji, stanowią najważniejszy rdzeń naszego systemu. Wraz z dobra pracą nóg stanowią już wystarczający system, by dobrze radzić sobie w szeroko pojętych warunkach pola walki.

Drugi blok, to rozwinięcie tych umiejętności. To spotkanie poświęcimy dalszemu rozwijaniu zrozumienia samej pracy dystansem ale także dodamy bardzo ważną umiejętność jaką jest kontrola linii centralnej. Naturalnie stanowi ona nieodzowną całość wraz z dobrym prowadzeniem cięcia, jednak zrozumienie go, ułatwi analizę wielu taktycznych sytuacji, które w średniowiecznej tradycji miecza znane były pod nazwa silnego oraz słabego przeciwnika.

Trzeci blok jak zawsze uświetnimy swego rodzaju podsumowaniem warsztatów przez trening cięcia ostra bronią oraz sparingów technicznych pod okiem instruktora.

Oczywiście dalej naszym tematem uzupełniającym będą „cięcia literaturowe”. Czyli układy lub cięcia, które wymienione są w literaturze pięknej jak i pamiętnikach, a posiadają swoje odwzorowania w specjalistycznej z okresu.


 


 

Szermierka polską szablą

Szermierka szablą w  Polsce była niezwykle popularnym zjawiskiem. Szkolili się w niej zarówno żołnierze, jak i dzieci często nawet w formie rekreacyjnej. Istnienie polskiej szermierki podkreśla kilka źródeł zachodnich oraz rodzimych. Termin szermierka krzyżowa, termin przypisywany polskiej szermierce już w XVII wieku, to termin dużo starszy. Bierze się on z całej gałęzi systemów  epoki średniowiecza min. miecza. 
Więcej na ten temat w poniższych linkach

Czy polska szermierka istniała?

Nasz podstawowy układ cięć

Omówienie wybranych źródeł dotyczących szabli polskiej

Tradycja szermierki krzyżowej, czyli nie tylko szabla

Techniki szermierki krzyżowej w innych źródłach XVII wieku

Stary oraz nowy model szermierki siecznej


Cięcie będące najważniejszą cechą szermierki szablą wschodniej Europy, co podkreślone jest w wielu podręcznikach zachodnich opisujących sztukę władania szablą przez Polaków, Węgrów, Turków, czy Tatarów i Czerkiesów. Prawidłowe cięcie zawsze składa się z odpowiedniego przygotowania samego cięcia oraz samego cięcia. Przygotowanie cięcia jest kluczowym aspektem dobrego działania szablą. W trakcie zaawansowanych zajęć korzystamy często z pokrewnego systemu Espadon, czyli szermierki siecznej, której także uczono w polskich szkołach rycerskich w XVIII wieku.


 

Więcej o Espadon

Szabla polska a system dojrzały

 

PLAN

Warsztat trwać będzie 6 godzin, plus 30minutowa przerwa i kilka krótkich kilkuminutowych przerw.

BLOK PODSTAWOWY
12:00 – 12:20 Krótkie wprowadzenie teoretyczne.
Prawdziwy czas, praca nóg oraz inne aspekty szermierki szablą w historii.
12:20 – 12:35 Rozgrzewka
12:40 – 13:50 podstawowe układy cięć oraz praca nóg.
13:50 – 14:30 Cięcie "Głowy" omówione i opracowane
cz. 2

14:30 – 15:00 Przerwa długa

BLOK ZAAWASOWANY

15:00– 15:10 Rozgrzewka i mobilizacja
15:10 – 15:50 Ćwiczenia reakcji i szybkości cięcia. 
15:50 – 16:40 Trening techniczny – kontrola linii centralnej
16:40 – 17:20 Trening techniczny – złożone akcje w kontrolowanym środowisku

BLOK CIĘĆ
17:20 - 18:00 Cięcia ostrą bronią oraz kontrolowane sparingi.

 

SPRZĘT

Na cześć podstawową nie potrzebny będzie żaden sprzęt. Mimo to, prosimy o przyniesienie dwóch rzeczy - rękawiczek w celu zapobiegnięcia otarciom oraz nakryć głowy pod maski szermiercze - ze względów higienicznych oraz z tego, ze stanowią one dodatkowe wytłumienie.

Na cześć zaawansowaną, prosimy o przyniesienie maski szermierczej oraz suspensorium. Są one niewymagane, jednak uczestnik posiadający własną maskę oraz suspensor posiada mniejsza kwotę uczestnictwa.

Każdy uczestnik ma możliwość przyniesienia swojego sprzętu na zajęcia.

MIEJSCE

CDSW czyli Centrum Dawnych Sztuk Walki, ul Kolejowa 8c w Warszawie!

http://cdsw.pl/

DOJAZD
Zachęcamy do obejrzenia mapy gogle, po wpisaniu „Centrum Dawnych Sztuk Walk” znajdziemy PIN wskazujący dokładną lokalizację:

 

Nasi partnerzy