Jedenaste warsztaty szabli w CDSW
19 stycznia 2020
Pierwsze spotkanie w roku 2020 już przed nami! Po świętach i szampańskim sylwestrze czas się nieco poruszać! Dlatego tym razem tematem naszych zajęć będzie więcej taktyki walki oraz to co najważniejsze, czyli wykorzystaniu tempa i dystansu.
ZAJĘCIA
Pierwszy blok, tak jak zawsze skupi się wokoło podstawowej mechaniki cięć, ponieważ, jak podkreślaliśmy poprzednio – cięcie stanowi dla nas najważniejszy aspekt naszej szkoły! Jednak dobra mechanika samego cięcia, to nie to samo, co dobrze je zastosować.
Dlatego też drugi blok będzie miał dużo więcej pracy dystansem i tempem. Zrozumienie w jakim dystansie rozpoczynać walkę i jakim typem cięć oraz w jaki sposób ciąć, by działanie nasze nie zostało odczytane, bądź zostało odczytane na nasza korzyść – to będą nasze dwa główne tematy.
Pokażemy szereg ćwiczeń na szybkość i precyzję cięć oraz umożliwiających zastosowanie każdego ruchu w rzeczywistej dynamice. Spojrzymy na to kiedy i po co, oraz jak bezpiecznie brać zamach by ciąć dobrze oraz kiedy i jak się odsłonić by takie otwarcie działało na naszą korzyść.
Oczywiście dalej naszym tematem uzupełniającym będą „cięcia literaturowe”. Czyli układy lub cięcia, które wymienione są w literaturze pięknej jak i pamiętnikach, a posiadają swoje odwzorowania w specjalistycznej z okresu.
Trzeci blok naturalnie przeznaczony będzie do sprawdzenia się oraz przetestowania naszych umiejętności, czyli sparingi w kontrolowanym środowisku oraz nasze cele przygotowane do cięć ostrą bronią!
Szermierka polską szablą
Szermierka szablą w Polsce była niezwykle popularnym zjawiskiem. Szkolili się w niej zarówno żołnierze, jak i dzieci często nawet w formie rekreacyjnej. Istnienie polskiej szermierki podkreśla kilka źródeł zachodnich oraz rodzimych. Termin szermierka krzyżowa, termin przypisywany polskiej szermierce już w XVII wieku, to termin dużo starszy. Bierze się on z całej gałęzi systemów epoki średniowiecza min. miecza.
Więcej na ten temat w poniższych linkach
Czy polska szermierka istniała?
Omówienie wybranych źródeł dotyczących szabli polskiej
Tradycja szermierki krzyżowej, czyli nie tylko szabla
Techniki szermierki krzyżowej w innych źródłach XVII wieku
Stary oraz nowy model szermierki siecznej
Cięcie będące najważniejszą cechą szermierki szablą wschodniej Europy, co podkreślone jest w wielu podręcznikach zachodnich opisujących sztukę władania szablą przez Polaków, Węgrów, Turków, czy Tatarów i Czerkiesów. Prawidłowe cięcie zawsze składa się z odpowiedniego przygotowania samego cięcia oraz samego cięcia. Przygotowanie cięcia jest kluczowym aspektem dobrego działania szablą. W trakcie zaawansowanych zajęć korzystamy często z pokrewnego systemu Espadon, czyli szermierki siecznej, której także uczono w polskich szkołach rycerskich w XVIII wieku.
Szabla polska a system dojrzały
PLAN
Warsztat trwać będzie 6 godzin, plus 30minutowa przerwa i kilka krótkich kilkuminutowych przerw.
BLOK PODSTAWOWY
12:00 – 12:20 Krótkie wprowadzenie teoretyczne. Nieco więcej o tempie i dystansie oraz pracy na nim w kontekście historii szermierki.
12:20 – 12:35 Rozgrzewka
12:40 – 13:50 podstawowe układy cięć oraz praca nóg.
13:50 – 14:30 Cięcie "Głowy" omówione i opracowane.
14:30 – 15:00 Przerwa długa
BLOK ZAAWASOWANY
15:00– 15:10 Rozgrzewka i mobilizacja
15:10 – 15:50 Ćwiczenia reakcji i szybkości cięcia.
15:50 – 16:40 "Jednym cięciem" Przygotowanie natarcia dystansem.
16:40 – 17:20 Złożone ćwiczenia przygotowania natarcia i reakcji w odpowiedzi oraz w przeciwnatarciu.
BLOK CIĘĆ
17:20 - 18:00 Cięcia ostrą bronią oraz kontrolowane sparingi.
https://silkfencing.pl/warsztaty/jedenaste-warsztaty-szabli-w-cdsw
SPRZĘT
Na cześć podstawową nie potrzebny będzie żaden sprzęt. Mimo to, prosimy o przyniesienie dwóch rzeczy - rękawiczek w celu zapobiegnięcia otarciom oraz nakryć głowy pod maski szermiercze - ze względów higienicznych oraz z tego, ze stanowią one dodatkowe wytłumienie.
Na cześć zaawansowaną, prosimy o przyniesienie maski szermierczej oraz suspensorium.
Każdy uczestnik ma możliwość przyniesienia swojego sprzętu na zajęcia, jednak nie mamy żadnych wymagań, ponieważ dla każdego zarejestrowanego uczestnika zapewniamy specjalny sprzęt treningowy, począwszy od specjalnych palcatów, po syntetyczne symulatory szabel różnego typu z maskami.
MIEJSCE
CDSW czyli Centrum Dawnych Sztuk Walki, ul Kolejowa 8c w Warszawie!
http://cdsw.pl/
DOJAZD
Zachęcamy do obejrzenia mapy gogle, po wpisaniu „Centrum Dawnych Sztuk Walk” znajdziemy PIN wskazujący dokładną lokalizację:
Dojazd Taksówką:
Kolejowa 8 c, jeżeli nawigacja taksówkarza nie będzie potrafiła znaleźć numeru to warto powiedzieć że to obok klubu odessa w drugim rzędzie magazynów
Dojazd samochodem:
Wzdłuż rampy pod CDSW jest należący do klubu parking więc nie ma obaw o zostawienie samochodu
Dojazd komunikacją miejską:
Z dworca Centralnego
Autobus 127 do placu Zawiszy(ten plac gdzie znajduje się hotel Sobieski) i spacer obok muzeum kolejnictwa ulicą towarową aż do kolejowej
Ewentualnie
Tramwaj 10 do przystanku Karolkowa 01 i spacer ulicą karolkową i przyokopową aż do kolejowej.
Z dworca Zachodniego
REJESTRACJA
prosimy o rejestrację pod poniższym linkiem:
Ogólny koszt seminarium to 160 PLN od uczestnika. Dla grup przewidujemy atrakcyjne zniżki.
180 PLN dla każdego nowego uczestnika.
120 PLN kosztuje część powtókowa, czyli także wrprowadzająca zupełnie początkujących w arkana naszej rodzimej broni.
Osoby, które mają na koncie ponad 3 warsztaty otrzymują specjalną zniżke 140 pln.
W celu rejestracji należy przesłać bezzwrotną zaliczkę 40 PLN na konto przesłane w mailu zwrotnym po ukończeniu rejestracji!
Ilość miejsc ograniczona!
Zdjęcia z poprzednich edycji:
LINK