23 września 2018


Uczestnik Nowy
140,00 zł
Uczestnik co najmniej jednego seminarium
120,00 zł

Zapraszamy na reaktywację nowej edycji seminariów szabli polskiej w CDSW.

 

PROFIL ZAJĘĆ

Nowa edycja zajeć będzie prowadzona w trybie regularnym, gdzie materiał będzie analizowany z zajęć na zajęć. Naszym głównym przedmiotem będzie szabla tzw. okresu dojrzałego, oparta na działaniu młyńcem i kilku podstawowych cięciach. Zajecia będą miały charakter zbliżony do treningu europejskich szkół gildiowych. Najważniejszy nacisk kładziony będzie na opanownaiu specyficznych krótkich sekwencji ruchu, utrwalających rózne aspekty sztuki szermierczej.

Zajęcia głowne przewidziane sa dla osób, które miały już styczność z naszymi semiariami bądź szermierką czy sztukami walki. Jednoczesnie pierwsza częsc zajęc poświęcona będzie dla osób zupełnie nowych, co ułątwi zrozumienie drugiej cześci seminarium.

Postaramy się poszerzyć świadomość wykorzystania tej skomplikwanej broni i rozwinąć związane z nią umiejętnośći w jak najszerszym zakresie. 

SZABLA POLSKA I TZW. SYSTEM DOJRZAŁY

Szabla jest bronią, która wyewoluowała dosyć wcześnie( VI wiek), jednak rozwinęła się późno, bo na przestrzeni XV wieku. Od XVI wieku nastepuję czas jej popularyzacji w Europie wschodniej i centralnej. Mimo to, dopiero szereg polskich i węgierskich zwycięstw nad wojskami tureckimi przyniósł jej popularność w nowoczesnym wojsku zachodnioeuropejskim, by w XIX wieku zdominować broń sieczną Europy.. W tym krótkim okresie stała się ona dominującą i prawdopodobnie najbardziej zdywersyfikowaną bronią na świecie. Uczona w wielu różnych odmianach i szkołach na świecie.

Szabla polska to system o tyle niezwykle, że trzymający się korzeniami stylów średniowiecznych. Podczas , gdy na przestrzeni renesansu system szermierki ulegał specjalizacji, polska technika trzymała się rdzennych zasad systemów włoskich oraz niemieckich. Dzieki temu broń ta nie utraciła swojego bojowego charakteru, a styczność ze wschodnim modelem szemrierczym , poprzez walki z Turkami, czy Tatarami stworzył system unikalny. 
O jego wartości świadczy to, że technika polska wraz z bronią odcisnęła bardoz wyraźne piętno na austriackim modelu szermierki XVIII wiecznej, wprowadzając weń nie tylko nasza rodzimą konstrukcję broni ale także i specyficzny nam młyniec. 

System dojrzały, jest powiązany z okresem, kiedy dzięki szeregowi wpływów technik niemieckiej szkoły mieczy, włoskiego rapiera oraz tureckiej, kaukaskiej i węgierskiej szabli. Wykrystalizował się spójny mechanicznie system, który wykształcił swoje specyficzne operacje, jak nasz specyficzny młyniec, czy konkretna mechanika cięć oraz charakterystyczna praca fałszywym ostrzem.

PLAN

Warsztat trwać będzie 6 godzin, plus 30minutowa przerwa i kilka krótkich kilkuminutowych przerw.

Składać się będzie z dwóch części - pierwszej podstawowej i drugiej zaawansowanej.

Dokładny Plan wyślemy wkrótce.

Część podstawowa dostępna będzie dla osób z cześci zaawansowanej, poniewaz będą dla nich przygotowane odpowiednie ćwiczenia utrwalające.

SPRZĘT

Na cześc podstawową nie potrzebny będzie żaden sprzęt. Mimo to, prosimy o przyniesienie dwóch rzeczy - rękawiczek w celu zapobiegniecia otarciom oraz nakryć głowy pod maski szermiercze - ze wzgledów higienicznych oraz z tego, ze stanowią one dodatkowe wytłumienie.

Na częśc zaawansowaną, prosimy o przyniesienie maski szermierczej oraz suspensorium.

Każdy uczestnik ma możliwość przyniesienia swojego sprzętu na zajęcia, jednak nie mamy żadnych wymagań, ponieważ dla każdego zarejestrowanego uczestnika zapewniamy specjalny sprzęt treningowy, począwszy od specjalnych palcatów, po syntetyczne symulatory szabel różnego typu z maskami.
 

MIEJSCE

CDSW czyli Centrum Dawnych Sztuk Walki, ul Kolejowa 8c w Warszawie!

http://cdsw.pl/

DOJAZD


Zachęcamy do obejrzenia mapy gogle, po wpisaniu „Centrum Dawnych Sztuk Walk” znajdziemy PIN wskazujący dokładną lokalizację:
google maps
Dojazd Taksówką:
Kolejowa 8 c, jeżeli nawigacja taksówkarza nie będzie potrafiła znaleźć numeru to warto powiedzieć że to obok klubu odessa w drugim rzędzie magazynów
Dojazd samochodem: 
Wzdłuż rampy pod CDSW jest należący do klubu parking więc nie ma obaw o zostawienie samochodu
Dojazd komunikacją miejską:
Z dworca Centralnego
Autobus 127 do placu Zawiszy(ten plac gdzie znajduje się hotel Sobieski) i spacer obok muzeum kolejnictwa ulicą towarową aż do kolejowej
Ewentualnie
Tramwaj 10 do przystanku Karolkowa 01 i spacej ulicą karolkową i przyokopową aż do kolejowej. 
Z dworca Zachodniego

 

 

REJESTRACJA

prosimy o rejestrację pod poniższym linkiem:

REJESTRACJA

Osoby kontynuujące seminarium z poprzedniego spotkania mają gwarancję poprzedniej ceny, czyli 120 PLN! Jednak osoby kontynuujące seminarium, jako trzecie spotkanie zapłacą jedynie 100 PLN!

Ogólny koszt seminarium to 140 PLN od uczestnika. Dla grup przewidujemy atrakcyjne zniżki.

W celu rejestracji należy przesłać bezzwrotną zaliczkę 20 PLN na konto przesłane w mailu zwrotnym po ukończeniu rejestracji!

 

Ilość miejsc ograniczona!
Zdjęcia z poprzednich edycji:
LINK



Galeria

Nasi partnerzy