Śląskie Spotkania z Szablą
Od 30 maja 2020 do 30 maja 2020
Reedycja pierwszego spotkania z szablą polską na śląsku przed nami!
Śląskie Spotkania z Szablą to nowy cykl spotkań mający na celu wprowadzenie jak i rozwinięcie umiejętności władania szabla polską według badań prowadzonych przez Grupę Silkfencing. Będzie to reedycja sp[otkania z Marca, które nie odbyło się z przyczyn sytuacji epidmemicznej.
Istotnym elementem pierwszego spotkania będzie jego przekrojowy charakter. Zaprezentowane będą na nim nie tylko najważniejsze aspekty władania szablą polską oraz samych umiejętności szermierki - to jest cięcia oraz pracę nóg. Zaprezentujemy tam tez kilka podstawowych wzorców taktycznych wykorzystywanych w źródłach o szabli z epoki baroku oraz oświecenia.
Wiele ciekawych rozwiązań tkwi w samym mechanizmie cięcia. Ksiądz Franciszek Salezy Jezierski w swoim kazaniu podkreślił, że:
Szabla, pałasz, kord, koncerz, miecz, karabela, wszystko to znaczy żelazo w ręku do zabijania i kaleczenia człowieka. Sztukę wzajemnego nacierania na życie z taką bronią nazywają zdawna Polacy sztuką szermierską, nasi sąsiedzi fechtowaniem. Zdaje się, że jak wesołość ma swoje powierzchowne znaki, które są charakterami narodów w ich tańcach, tak i poruszenie złości ma swój charakter w porwaniu się do żelaza. Węgrzyn tnie na odlew, Moskwicin z góry, Turczyn ku sobie, a Polak na krzyż macha swoją szablą.
Owe akcje, mają doskonałe odzwierciedlenie w nie tylko estetyce ruchu ale także w mechanice i taktyce pracy szablą, która w każdym z tych ujęć posiada swoje taktyczne odwzorowanie i ciągłość w tradycji szermierki szablą a wschodzie. W trakcie zajęć będziemy omawiać wspomniane działania razem z całym wachlarzem ich zastosowania!
Szermierka polską szablą
Szermierka szablą w Polsce była niezwykle popularnym zjawiskiem. Szkolili się w niej zarówno żołnierze, jak i dzieci często nawet w formie rekreacyjnej. Istnienie polskiej szermierki podkreśla kilka źródeł zachodnich oraz rodzimych. Termin szermierka krzyżowa, termin przypisywany polskiej szermierce już w XVII wieku, to termin dużo starszy. Bierze się on z całej gałęzi systemów epoki średniowiecza min. miecza.
Więcej na ten temat w poniższych linkach
Czy polska szermierka istniała?
Omówienie wybranych źródeł dotyczących szabli polskiej
Tradycja szermierki krzyżowej, czyli nie tylko szabla
Techniki szermierki krzyżowej w innych źródłach XVII wieku
Stary oraz nowy model szermierki siecznej
Cięcie będące najważniejszą cechą szermierki szablą wschodniej Europy, co podkreślone jest w wielu podręcznikach zachodnich opisujących sztukę władania szablą przez Polaków, Węgrów, Turków, czy Tatarów i Czerkiesów. Prawidłowe cięcie zawsze składa się z odpowiedniego przygotowania samego cięcia oraz samego cięcia. Przygotowanie cięcia jest kluczowym aspektem dobrego działania szablą. W trakcie zaawansowanych zajęć korzystamy często z pokrewnego systemu Espadon, czyli szermierki siecznej, której także uczono w polskich szkołach rycerskich w XVIII wieku.
PLAN
Warsztat trwać będzie 6 godzin, plus 30minutowa przerwa i kilka krótkich kilkuminutowych przerw.
Składać się będzie z dwóch części - pierwszej podstawowej i drugiej zaawansowanej.
Dokładny Plan opublikujemy wkrótce.
Część podstawowa dostępna będzie dla osób z cześci zaawansowanej, poniewaz będą dla nich przygotowane odpowiednie ćwiczenia utrwalające.
SPRZĘT
Na cześc podstawową nie potrzebny będzie żaden sprzęt. Mimo to, prosimy o przyniesienie dwóch rzeczy - rękawiczek w celu zapobiegniecia otarciom oraz nakryć głowy pod maski szermiercze - ze wzgledów higienicznych oraz z tego, ze stanowią one dodatkowe wytłumienie.
Na częśc zaawansowaną, prosimy o przyniesienie maski szermierczej oraz suspensorium.
Każdy uczestnik ma możliwość przyniesienia swojego sprzętu na zajęcia, jednak nie mamy żadnych wymagań, ponieważ dla każdego zarejestrowanego uczestnika zapewniamy specjalny sprzęt treningowy, począwszy od specjalnych palcatów, po syntetyczne symulatory szabel różnego typu z maskami.
MIEJSCE
Klub Stowarzyszenia Vectir, Katowicka 60, Mysłowice
DOJAZD
Wkrótce więcej informacji
https://vectir.pl/lokalizacja-i-dojazd/
REJESTRACJA
prosimy o rejestrację pod poniższym linkiem:
W celu rejestracji należy przesłać bezzwrotną zaliczkę 40 PLN na konto przesłane w mailu zwrotnym po ukończeniu rejestracji!