Warsztaty Sztuki Krzyżowej
6 stycznia 2018
Sztuka krzyżowa, bardzo popularny termin, który od XVIII wieku stał się obecnie bardzo modny w określeniu do polskiej szabli. To jednak określenie o bardzo szerokim znaczeniu, wpierw używane, nawet przez Polaków, w stosunku do miecza wielkiego, albo zwykłego mieczo-rapiera, popularnego wówczas w Europie.
Nasz warsztat łączy w sobie wiele typów broni jednocześnie, pokazujemy w jaki sposób szkoła włoska, niemiecka oraz polska się ze sobą łączył na podstawie trzech popularnych w tym okresie typów broni.
Każdą ze sztuk walki nie tylko łączy pewien wspólny system, były one także popularne wśród polskiej szlachty.
SYSTEMY
Uczyć będziemy trzec systemów ze sobą powiązanych. Po pierwsze Miecza Wielkiego podług nauk włoskiego mistrza Francesco Antonio Aliferiego z Padwy, który podkreśla w swoim podręczniku, że w jego szkole od wielu lat ćwiczą Polacy pod jego okiem. Jego system
Drugim systemem będzie tzw. wczesna szabla polska. W XVI oraz XVII wieku najbardziej popularna forma wspominana i rpzypisywana przez np. Schmidta Polakom, odtworzona przez Grupę Silkfencing na podstawie źródeł z okresu min. podręcznika Marcellego, Meyera czy Cassaniego.
Trzecim systemem jest szkoła miecza jednoręcznego z XVI wieku, najbardziej popularna we Włoszech raz w krótkim okresie w Niemczech w końcu XVI wieku oraz w XVII wieku. Uczyć będziemy na podstawie kilku popularnych wówczas systemów, min. George'a Silvera oraz Achille Marozzo.
MIEJSCE
Zapraszamy do naszego centrum, przy Królewskiej 51. Krakowska Szkoła Fechtunku ma dwa wejścia, najlepiej jest dotrzeć od strony Kazimierza Wielkiego, poniżej mapka jak najlepiej tam dotrzeć:
CZAS
5 godzin zajęć, zaczynamy od godziny 12:00
SPRZĘT
Zapewniamy cały sprzęt treningowy, jednak warto wziąć ze sobą lekkie rękawiczki oraz cokolwiek pod maskę (moze być zwykła szmatka lub czapka wystarczy)
KOSZT
Koszt to jedyne 80 pln! Specjalna noworoczna oferta dla osób chcących trenować razem z nami!
REJESTRACJA
Liczba miejsc jest ograniczona, spieszcie się!
Rejestracja pod poniższym linkiem:
REJESTRACJA