Dwunaste Warsztaty w CDSW

31 stycznia 2020

Taktyka walki szablą, stanowiąca przede wszystkim broń kawalerii, musi być oparta na dobrym i pewnym cięciu. Nie ma nic ważniejszego w jej użyciu niż umiejętność dobrego poprowadzenia ostrza w odpowiedniej linii i płaszczyźnie oraz co najważniejsze w odpowiednim czasie.
Refleks i szybkość,zdawałoby się najważniejsze w tym aspekcie, ulegają (dzięki wielu rozwiązaniom konstrukcyjnym) technice i opanowaniu samej broni.

Dlatego zadaniem pierwszego bloku jest wprowadzenie i utrwalenie najbardziej podstawowych cięć. Trzy układy cięć występujące zarówno w polskiej jak i węgierskiej tradycji, stanowią najważniejszy rdzeń naszego systemu. Wraz z dobra pracą nóg stanowią już wystarczający system, by dobrze radzić sobie w szeroko pojętych warunkach pola walki.

Drugi blok, to rozwinięcie tych umiejętności. To spotkanie poświęcimy dalszemu rozwijaniu zrozumienia samej pracy dystansem ale także dodamy bardzo ważną umiejętność jaką jest kontrola linii centralnej. Naturalnie stanowi ona nieodzowną całość wraz z dobrym prowadzeniem cięcia, jednak zrozumienie go, ułatwi analizę wielu taktycznych sytuacji, które w średniowiecznej tradycji miecza znane były pod nazwa silnego oraz słabego przeciwnika.

Trzeci blok jak zawsze uświetnimy swego rodzaju podsumowaniem warsztatów przez trening cięcia ostra bronią oraz sparingów technicznych pod okiem instruktora.

Oczywiście dalej naszym tematem uzupełniającym będą „cięcia literaturowe”. Czyli układy lub cięcia, które wymienione są w literaturze pięknej jak i pamiętnikach, a posiadają swoje odwzorowania w specjalistycznej z okresu.

 

Zapraszamy serdecznie poniżej

DWUNASTE WARSZTATY

Lub bezpośrednio do rejestracji

REJESTRACJA

Nasi partnerzy