Artykuły

Stalowa Arena

13 listopada 2020

Zapraszamy serdecznie na pierwszą Stalowa Areną z dawnymi europejskimi sztukami walki! Już w tę sobotę, 14 Listopada będzie można obejrzec zmagania naszego klubu, Krakowskiej Szkoły Fechtunku, z trzema innymi klubami!

 

Ponizej więcej informacji

Zajęcia zdalne szabli polskiej!

22 kwietnia 2020

Zapraszamy serdecznie na nasze nowe zajecia szabli polskiej w trybie zdalnym!

Specjalnie dla was w ramach Krakowskiej Szkoły Fechtunku, uruchomiliśmy zdalne zajęcia!

Szabla polska,to 4 tygodniowy kurs, podzielony na 12 jednostek treningowych! W rtamach tego dostarczymy szereg nagrań z ćwiczeniami ogólnorozwojowymi, szermierczymi lub innymi uzupełniającymi trening szermierczy.

 

Napisz do nas na krakowskaszkolafechtunku@gmail.com

Plan zostanie dostarczony w formie rozpisanych 12 lekcji - szacowane 3 treningi w tygodniu, dostęp do filmów na kanale YouTube (filmy będą przypisane do Twojego maila) oraz zamkniętej grupy na FB gdzie będziecie mogli się z nami wymieniać waszym rozwojem treningowym oraz zadawać nam pytania. Każdy plan zakłada, że odeślecie nam film podsumowujący wasz tydzień treningowy wraz z pytaniami w okolicach weekendu. 

Cztery techniki cięć krzyżowych z podręcznika z 1620 roku

24 kwietnia 2019

Und ist hier woll zu mercken / daß man eben selbige lectiones auch machen könne gegen einen / der sich der Creutz-Hiebe gebrauchet /

welches fechten zwar von etlichen hoch gehalten wird / aber gantz nicht auß der Kunst / sondern vielmehr ein natürlich oder Polnisch fechten zu nennen.

Tłum:

I tutaj trzeba podkreślić, że warto użyć tych samych lekcji na tego który używa cięć krzyżowych, który to fechtunek jest bardzo ceniony przez niektórych, ale nie jest zupełnie podług sztuki, nazywany też jest naturalną lub POLSKĄ szermierką.

 

Powyższy cytat z 1658 roku z podręcznika Henninga jest tutaj kluczowy, ponieważ podkreśla, że użycie cięć krzyżowych w drugiej połowie wiąże się z Polską, jednak jednocześnie nie jest ona tylko naszym stylem.

Wcześniej był to bardzo popularny styl szermierki co szerzej jest omówione w katalogu wystawy "Szable w dłoń" do lektury której zapraszamy serdecznie.

 

W pierwszych dekadach XVII wieku powstał szereg podręczników traktujących o użyciu jednoręczną bronią działań szermierki krzyżowej, zwłaszcza w kontekście szermierki siecznej. Obecnie przygotowane mamy ponad 60 technik z szeregu niemieckich podręczników, które powoli tłumaczymy i będziemy stopniowo publikować. Pierwsze pochodzą z podręcznika Schoffera z Marburga z 1620 roku.

Nasi partnerzy