Artykuły

Podręcznik Capo Ferro

27 stycznia 2022

Poniżej tłumaczenie całości podręcznika Ridolfo Capo Ferro z Cagli, jednego z najważniejszych pozycji literaturowych XVII wieku, dotyczących szermierki. Przetłumaczone przez Jarosława "Igłę" Domińskiego i opublikowane za jego pozwoleniem.

Co więcej, warto podkreślić, że podręcznik ten jest nie tylko ważny ze względu na tradycję rapierową. Stanowi on najważniejszy, razem z podręcznikiem Salvartore Fabrisa podręcznik szermierki dla północnej Europy. Ich twórczość wpłynęła nie tylko na całość tradycji szermierki kolnej naszego regionu,ale także na jej bazie wykreowała się cała forma nowożytnej szermierki siecznej i to nie tylko w tradycji niemieckiej.

Miłego czytania!

Artykuł historia francuskiej szermierki siecznej

7 grudnia 2020

Francuska szermierka stanowiła jeden z najważniejszych nurtów w historii fechtunku XVIII i XIX wiecznej Europy. Wielu Francuzów, mistrzów szermierki spotkać można było na terenie całej Europy, od Wielkiej Brytanii po daleką Rosję.Francuzi rozwinęli także swoją własną tradycję szermierki siecznej, która także odbiła swoje piętno na kulturze posługiwania sie szablą i pałasza w Europie.

Poniższy artykuł analizuje rozwój tej tradycji szermierczej w kontekście do podręczników z epoki i ich opracowań.

Nasi partnerzy